arama

İskender Iğdır Hayatı – Ölüm Tarihi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Yıldız
    Loading...

Türk Dağcı ve AKUT kurucularından olan İskender Iğdır kimdir?

İskender Iğdır (9 Ocak 1968, Bakırköy, İstanbul – 29 Şubat 2000, Ağrı Dağı, Iğdır), Türk dağcı. AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin kurucuları arasında yer almaktadır.
Bakırköy İbni Sina İlkokulu, Bakırköy Ortaokulu ve Bakırköy Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladığı ilk ve orta öğreniminin ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Jeodezi ve Fotoğrametri Mühendisliği’nde eğitim gördü. Yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi’nde yine jeodezi alanında yaptı. 21 Şubat 1995’te Jeodezi Yüksek Mühendisi oldu.
1993 Nisan’ından 1997 Ağustos’una kadar Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak çalışan İskender Iğdır, 28 Ağustos 1997’de coğrafya ve keşif dergisi Atlas’ta muhabir olarak çalışmaya başladı. Atlas Kartografya Servisi’ni de kuran Iğdır, bu alanda pek çok insan yetiştirdi.
İskender Iğdır, 29 Şubat 2000 tarihinde, Nasuh Mahruki, Kuvvet Lordoğlu ve Selçuk Kahveci ile birlikte Ağrı Dağı’ndan inerken dağın en tehlikeli bölümü olan 4900 metre rakımlı Cehennem Deresi mevkinde ayağı kayarak uçuruma düştü ve hayatını kaybetti; cenazesi düştüğü yerden alınarak İstanbul’da defnedildi.
Ölümünden sonra, Iğdır Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı spor salonuna “İskender Iğdır Spor Salonu” adı verilmiştir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.